תסמונת שחלות פוליציסטיות (באנגלית PCOS) נחשבת לאחד הגורמים המובילים  לאי-פריון בקרב נשים בגיל הפריון.
התסמינים הבולטים של שחלות פוליציסטיות הם:

  • קושי להיכנס להריון
  • מחזור לא סדיר- מחזורים ארוכים (30-40 יום), טפטופים בין הווסתות, היעדר ביוץ.
  • נשירת שיער
  • רמות סוכר גבוהות בדם (בעקבות חוסר רגישות לאינסולין)
  • אקנה
  • תיתכן גם נטייה להשמנה

 
במרבית הפעמים,  אותן נשים  המתלוננות על מחזור לא סדיר וקושי להיכנס להריון לא יודעות שהן בעלות שחלות פוליציסטיות  מאחר ולא תמיד ניתן לאבחן את התסמונות בבדיקת אולטרא סאונד.
שחלות פוליציסטיות מאופיינות בכך שהן מכילות מספר גדול של זקיקים, המעניקים  מראה טיפוסי של "מחרוזת פנינים" הגורם להגדלת השחלה.
במצב בריאותי תקין, אין "מחרוזת" אלא רק זקיק אחד מפותח. מידי חודש גדלים  זקיקים בשחלה כאשר בתוך כל זקיק מבשילה ביצית ורק זקיק אחד יתפתח ויוביל את הביוץ.
בביוץ פוקע הזקיק והביצית משתחררת מתוכו ונקלטת על ידי החצוצרה, שם היא אמורה לעבור הפריה.לעומת זאת, במקרה של שחלות פוליטיסטיות אין זקיק מוביל אלא כל הזקיקים ממשיכים לגדול ועלולה להיווצר ציסטה או מספר ציסטות.

לא ידוע מה הגורם להופעת תסמונת השחלות הפוליציסטיות. עם זאת, מחקרים רבים מצביעים על קשר בין רמות גבוהות של אינסולין לבין עליה ביצור ההורמונים הזכריים המובילים להיעדר ביוץ.
 
אבחון תסמונת השחלות הפוליציסטיות
ניתן לאבחן את התסמונת לפי היסטוריה רפואית של מחזור לא סדיר המופיע ביחד עם  אקנה , שיעור יתר. ניתן לבצע בדיקות נוספות, כגון:  אולטרא סאונד, רמות הורמונים גבוהות של  טסטוסטרון, LH ו- FSH,  בדיקת רמות הגלוקוז והאינסולין בדם.
ישנם מקרים בהם רמות ההורמונים הזכריים יהיו גבוהות בעקבות בעיה בבלוטת יותרת הכליה (האדרנל) .
 
 
שחלות פוליציסטיות טיפול:
הקשר בין שחלות פוליצסטיות לבין קושי להיכנס להריון נובע מהפרעה בביוץ. כלומר, יהיה מיעוט או היעדר ביוץ (בעקבות רמות גבוהות של ההורמונים המגרים את השחלה FSH, LH) . כאשר הווסת מופיעה באופן לא סדיר  (כל חודש או חודש וחצי) נוצר קושי לזהות את הביוץ ולחזות את מועד הביוץ הבא. 
 חשוב לציין כי, לנשים פוליציסטיות, אין בעיה באיכות הביציות, או בכמות הביציות בשחלה.
 
הטיפול המערבי בבעיות פריון על רקע שחלות פוליציסטיות נעשה בעזרת הורמונים להשראת ביוץ  כמו איקקלומין וזריקות לגרימת ביוץ כמו אוביטרל. במידה והאישה לא הרתה לאחר הטיפול עם איקקלומין, השלב הבא יהיה טיפול עם זריקות להשראת ביוץ שמכילות את ההורמון FSH, כמו גונל F .
נשים עם שחלות פוליציסטיות המקבלות טיפול הורמונלי  נמצאות בסיכון גבוה לגירוי יתר שחלתי, הריונות מרובי עוברים והפלות בשליש ראשון. לכן, מומלץ להתחיל את הטיפול ההורמונלי במינונים נמוכים על מנת להוביל לביוץ של ביצית בודדת, דבר שיצמצם מאד את הסיכון לגירוי יתר שחלתי והריונות מרובי עוברים.
בעיה נוספת בטיפול ההורמונלי קשורה לפגיעה ברירית הרחם. השימוש באיקקלומין פוגע בהתפתחות התקינה של רירית הרחם בעקבות חסימת פעילות האסטרוגן. רירית רחם דקה עלולה לפגוע ביכולתה של הביצית המופרית להשתרש ברחם ולהתפתח.

דיקור סיני לטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות:
דיקור סיני מדויק ומקצועי יפתור וימנע חלק גדול מהבעיות הרפואיות הנלוות לתסמונת שחלות פוליציסטיות.
טיפולי הדיקור בקליניקה משלבים התאמה תזונתית לפי סוג הדם של המטופלת. הטיפול התזונתי במצבים של שחלות פוליציסטיות חשוב מאוד להשגת הריון. תפריט מאוזן המכיל פחמימות מורכבות ומאכלים התורמים לאיזון רמות הסוכר יפחית את התסמינים של התסמונת.

נשים עם שחלות פוליציסטיות עלולות לסבול ממחלות נוספות כגון:  סכרת, השמנת יתר, יתר לחץ דם, ורמות כולסטרול גבוהות. כמו כן, בעקבות חוסר איזון הורמונלי ניתן לזהות שינויים במצב הרוח (כמו אלו המאפיינים את הימים לפני הופעת הווסת). לכן, במהלך טיפולי הדיקור חשוב להתייחס לכלל התסמינים אותן מציגה המטופלת. 

במידה וטיפולי הדיקור משולבים עם טיפולי פוריות חשוב להתאים את טיפולי הדיקור לטיפול ההורמונאלי. כך, נוכל לייעל ולהגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול. לרוב, לוקח כשלושה חודשים להצלחת הטיפול. כלומר, עד שלושה מחזורים.
לאחר השגת הריון  אני ממשיכה ללוות את המטופלת בשלושה חודשי ההריון הראשונים (על מנת למנוע מצבים כמו: לידה מוקדמת, הפלות, בחילות והקאות, עייפות חמורה.

לתיאום פגישה 
072-2499861052-6146854
רעננה, אחוזה 198. מרכז גולן.
תוכלי גם להשאיר הודעה
ונחזור אלייך- לחצי כאן

KETO# לנשים

להשיג את המשקל שאת אוהבת

כל מה שאת צריכה לדעת כדי להתחיל לראות תוצאות

WhatsApp Image 2021-01-18 at 10.49.35

לחיות בסגנון

KETO# לנשים

מתכונים והדרכה להמשך הירידה

כל מה שאת צריכה לדעת כדי להמשיך לראות תוצאות

WhatsApp Image 2022-10-11 at 21.22.45

הצטרפי לדיוור חודשי - מידע, טיפים, מתכונים, תכנים מרחבי העולם ופוסטים חדשים.

תפריט נגישות

×
×

עגלת קניות

אני אשמח למסור לך פרטים נוספים

אחוזה 198, מרכז גולן, רעננה