טיפול הורמונלי חלופי לגיל המעבר נגזר מתוך ההנחה לפיה גיל המעבר הוא בעיה או מחלה ולכן יש לטפל בו ולתקן אותו.
הנחה זו שגויה מיסודה. גיל המעבר הינו שלב התפתחותי בחייה של האישה, שלב פיזיולוגי בלתי נמנע.

הרפואה הסינית יכולה לסייע לך לעבור את גיל המעבר בצורה חלקה ונעימה יותר, בדרך בטוחה ויעילה הנטולה סיכונים מיותרים.
אולם, במידה והחלטת כי הטיפול ההורמונלי הוא המתאים ביותר עבורך כעת חשוב שתשלבי טיפולי דיקור ו/או צמחי מרפא. מאחר וכאשר  תבחרי או תדרשי (בעקבות המלצת רופא) להפסיק את הטיפול ההורמונלי גופך יוכל להסתגל לשינויים ההורמונליים בקלות יתרה.

במקרים רבים הטיפול ההורמונלי אינו פותר את תופעות גיל המ בר אלא רק דוחה אותן, מכסה אותן. תופעות גיל המעבר יחזרו כאשר הטיפול ההורמונלי יסתיים. כמו כן, ישנם סימפטומים שאינם מוקלים בטיפולי הורמונלי, כגון: השמנה ונפיחות, כאבי ראש, מצבי רוח.

במילים אחרות, כדאי לשלב בין הטיפול ההורמנלי לבין טיפולי הדיקור הסיני על מנת לסייע לגופך להתמודד בצורה טובה יותר עם השינויים ההורמונליים ולטפל בכל הסימפטומים.
מהו טיפול הורמונלי חלופי לגיל המעבר :
תחליפי אסטרוגן (ERT) הם הטיפול התרופתי הנפוץ ביותר במערב לטיפול בתופעות גיל המעבר. הטיפול כולל מדבקות, כדורים לבליעה ומשחות וגינאליות ונועד להחליף את האסטרוגן שהיה מיוצר על ידי השחלות בשנות הפוריות. לרוב, תכשירי האסטרוגן משולבים עם פרוגסטרון על מנת להפחית את הסיכונים הכרוכים בחשיפה ממושכת לאסטרוגן לדוגמת סרטן הרחם.
השימוש בטיפול הורמונלי חלופי (ERT) היה נפוץ ביותר בשנות ה-60  ונשים רבות החלו להשתמש בו לאחר שנאמר להן שהשימוש בו יבטיח הזדקנות איטית יותר ויפחית את התופעות הנלוות לגיל המעבר. 

אולם, בתחילת שנות ה-70 תוצאות המחקרים אודות השימוש בתחליפי אסטרוגן הצביעו על קשר בין סרטן הרחם לבין השימוש באותם תחליפים. כתגובה, השימוש בתחליפי האסטרוגן באותן השנים צנח. בשנים האחרונות, מחקרים הראו כי שילוב של תחליפי אסטרוגן עם פרוגסטרון לימים ספורים בחודש מוריד את הסיכון להתפתחות סרטן. השימוש בפרוגסטין (הצורה הסינטטית של פרוגסטרון) מאפשר לרחם להשיל את רירית הרחם בדומה לתהליך המתרחש בווסת. בצורה זו רירית הרחם אינה נבנית ללא כל בקרה, מצב המגדיל את הסיכון להתפתחות והתרבות של תאים  סרטניים.
טיפול הורמונלי חלופי לגיל המעבר- בעד ונגד:
למרות ההתעוררות המחודשת סביב הטיפול ההורמונלי החלופי לטיפול בתופעות גיל המעבר, הסיכונים הכרוכים בשימוש לטווח ארוך אינם ידועים. מחקרים של השנים האחרונות בתחום זה, מראים כי פרוגסטרון סינטטי, כמו פרוגסטין המצוי בגלולות למניעת הריון, קשור למחלות לב, עלייה בטריגליצרידים (שומנים בדם), עלייה בכולסטרול LDL (מכונה גם הכולסטרול הרע) ושבץ.  
בנוסף, טיפול הורמונלי חליפי בגיל המעבר עלול להקטין את תנגודת הגוף לאינסולין ולהוביל להתפתחות סוכרת מסוג 2.

מחקר מקיף שנערך מטעם  המכון הלאומי לבריאות הלב, הריאות והדם בארה"ב (NHLBI) הנועד לבחון את הסיכונים והיתרונות של תוספי אסטרוגן ופרוגסטין הופסק לפני שהצטברו מספיק נתונים בנושא זה. המחקר הראה שיחד עם תוספי ההורמונים יש גם עלייה במחלות לב, התקפים ותסחיפי ריאות בהשוואה לקבוצת הביקורת (לקריאת המחקר)
לעומת זאת ישנם מספר מחקרים הטוענים כי השימוש בטיפול הורמונלי חלופי מוכח כטיפול מונע לתופעות כגון: גלי חום, הזעות לילה, יובש וגינאלי ולהתדלדלות רקמת העצם- אוסטיאופורוזיס (לקריאת המחקר השלם). אולם, לצד יתרונות הטיפול ישנן תופעות לוואי חמורות לא פחות מאלו של גיל המעבר. במקרים קלים עלולים להופיע כאבים ורגישות בשדיים, אגירת מים  ובצקות, כאבי ראש ובחילות.  אולם במקרים חמורים יותר עלולות להופיע תופעות לוואי כדוגמת עלייה בסיכון למחלות כיס מרה 
ולהיווצרות אבנים בכיס מרה, דמנציה, שבץ, הישנות של סרטן אצל נשים שחלו בסרטן בעבר או שיש להן סיפור של סרטן השד במשפחה.
בשנת 1999 הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IACR) של ארגון הבריאות העולמי, העוקבת ומשווה ממצאים ממחקרים אודות סרטן, הודיעה כי בעקבות בחינת מחקרים בתחום זה בשנים האחרונות, היא משנה את הגדרת הסיכון לחלות בסרטן כתוצאה מטיפול הורמונלי לנשים בגיל המעבר (HRT – Hormone  replacement therapy) מ"יתכן וגורם לסרטן בבני אדם" ל"גורם לסרטן בבני אדם". כלומר, הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן מגדירה את הטיפול ההורמונלי החלופי כקרצינוגני, מחולל סרטן (לקריאת הדוח המפורט).
לאור הנתונים הללו, נשים רבות נמנעות מלקיחת טיפול הורמונלי חלופי ובוחרות ברפואה הסינית כפתרון יעיל ובטוח לתופעות גיל המעבר, כפי שמראים מספר מחקרים. לדוגמה, מחקר שבדק את יעילות  צמחי המרפא לטיפול בתופעות גיל המעבר  בקבוצת הניסוי נמצאה ירידה של 90-96 אחוזים בגלי החום לאחר השימוש בבבונג ואנג'ליקה (Angelica sinensis and Matricaria chamomilla) ואילו בקבוצת הביקורת היתה ירידה של 15-25 אחוזים בלבד (למחקר המלא). 
 
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עיצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה.

לתיאום פגישה 
072-2499861052-6146854
רעננה, אחוזה 198. מרכז גולן.
תוכלי גם להשאיר הודעה
ונחזור אלייך- לחצי כאן

KETO# לנשים

להשיג את המשקל שאת אוהבת

כל מה שאת צריכה לדעת כדי להתחיל לראות תוצאות

WhatsApp Image 2021-01-18 at 10.49.35

לחיות בסגנון

KETO# לנשים

מתכונים והדרכה להמשך הירידה

כל מה שאת צריכה לדעת כדי להמשיך לראות תוצאות

WhatsApp Image 2022-10-11 at 21.22.45

הצטרפי לדיוור חודשי - מידע, טיפים, מתכונים, תכנים מרחבי העולם ופוסטים חדשים.

תפריט נגישות

×
×

עגלת קניות

אני אשמח למסור לך פרטים נוספים

אחוזה 198, מרכז גולן, רעננה