הפיזיולוגיה ברפואה הסינית שונה מזו של הרפואה המערבית והמרכיבים החיוניים לתפקודה אינם אלו המוכרים לנו. ארבעת המרכיבים העיקריים הם: צ'י, דם, נוזלי הגוף וג'ינג. קשה לתרגם ולהגדיר מונחים אלו, אולם אפשר להבין את הרעיון העומד מאחוריהם בעזרת התפקוד והפעולה אותם הם מבצעים.
צ'י:
ד"ר ליאנג מתאר צ'י בצורה הבאה: "המושג צ'י הוא בלתי מוגבל, הוא כולל כל תנועה קטנה או גדולה, ארוכה או קצרה. כאשר צ'י מתרכז הוא נקרא חומר וכאשר צ'י מתפזר הוא נקרא חלל.  כאשר צ'י מתאסף הוא נקרא חיים וכאשר הוא מתפוגג הוא נקרא מוות. כאשר צ'י זורם הוא נקרא בריאות וכאשר הוא נתקע הוא נקרא מחלה" (Dr.Liang, 1986).

למעשה, צ'י הוא פונקציה, להבדיל מחומר, האחראית לכל פעולה פיזיולוגית בגופינו. ניתן למנות חמש פונקציות עיקריות של הצ'י:
1. תנועה- הצ'י מניע את הדם, מניע חומרים חיוניים לכל חלקי הגוף ומפיץ את נוזלי הגוף.
2. חימום- הצ'י שומר על טמפרטורת הגוף תקינה המאפשרת לכל המערכות לפעול באופן תקין.
3. הגנה- הצ'י מגן על מפני פלישות של פתוגנים חיצוניים (חיידקים, וירוסים ופטריות למיניהם).
4. התמרה- הצ'י מתמיר את הדם ואת נוזלי הגוף חומרי גלם המגיעים מהאוויר, השתייה והמזון.
5. החזקה- הצ'י אחראי לשמור את הדם בכליו ולהחזיק את איברי הגוף במקומם ולמנוע צניחות למיניהן.

דם:
מוגדר כנוזל הזורם בכלי הדם. הפונקציה העיקרית של הדם היא להזין. בספר Nei jing su wen , אחד מהכתבים העתיקים של הרפואה הסינית, נאמר: "הצ'י הוא מפקד של הדם, הדם הוא האמא של הצ'י".
הצ'י והדם מהווים ניגודים משלימים, בדומה לייין ויאנג. אם הצ'י אחראי על תנועה והתמרה הדם אחראי על הזנה ומשמש כחומר מוצא לצ'י. התפקוד התקין תלוי בשיתוף הפעולה בין השניים: הדם מהווה חומר מזין אשר הצ'י צורך ומתמיר לטובת יצירת פעולה כלשהי.לדם יש תפקיד חשוב נוסף, הזנת האיברים ושמירה על ובריאות ההיבטים הרגשיים והנפשיים.

נוזלי הגוף:
'נוזלי הגוף' הינו מונח כולל לנוזלים  ומים הנמצאים בגוף באופן נורמאלי. ניתן להבחין בין נוזלי יין לנוזלי יאנג. נוזלי היין הינם נוזלים סמיכים אשר מזינים את המפרקים, האיברים הפנימיים ומרפדים את המוח ועמוד השדרה. לעומת זאת, נוזלי היאנג הינם דלילים יותר, כגון: דמעות, רוק, זיעה, שתן, מיצי קיבה.
נוזלי הגוף אחראיים על לחלוח העור, השיער, המפרקים, האיברים והרקמות. כמו כן, תפקידם לשמור על תנועה חלקה בין המפרקים ובין האיברים.

ג'ינג:
ג'ינג (תרגום- 'התמצית') הוא החומר הראשוני האחראי על גדילה והתפתחות. הג'ינג הינו החומר הראשוני ביותר ממנו נוצרים החיים ברגע ההתעברות.
ניתן לראות את הביטוי הממשי לג'ינג בדם הווסת אצל נשים ונוזל הזרע אצל הגברים. הג'ינג הוא החומר העומד בבסיס היצירה, החיים החדשים.

לתיאום פגישה 
072-2499861052-6146854
רעננה, אחוזה 198. מרכז גולן.
תוכלי גם להשאיר הודעה
ונחזור אלייך- לחצי כאן

KETO# לנשים

להשיג את המשקל שאת אוהבת

כל מה שאת צריכה לדעת כדי להתחיל לראות תוצאות

WhatsApp Image 2021-01-18 at 10.49.35

לחיות בסגנון

KETO# לנשים

מתכונים והדרכה להמשך הירידה

כל מה שאת צריכה לדעת כדי להמשיך לראות תוצאות

WhatsApp Image 2022-10-11 at 21.22.45

הצטרפי לדיוור חודשי - מידע, טיפים, מתכונים, תכנים מרחבי העולם ופוסטים חדשים.

תפריט נגישות

×
×

עגלת קניות

אני אשמח למסור לך פרטים נוספים

אחוזה 198, מרכז גולן, רעננה